15. фебруар, Међународни дан дjеце обољеле од малигних болести успоставила је Међународна конфедерација Удружења родитеља дјеце обољеле од рака. Најчешћа малигна обољења у дјечијем узрасту су: леукемија, карцином мозга, те лимфоми. Иако родитељи имају кључну улогу у пружању подршке дјетету да преброди малигну болест, лијечење дјеце са овим дијагнозама је емотивно тежак посао, у којем је веома важна сарадња медицинског особља и родитеља дјеце. Дјеци обољелој од малигних болести је врло важна и подршка школе, као и комплетног друштва.
С циљем подизања свијести о изазовима са којима се суочавају дјеца обољела од рака и њихове породице, значају подршке и улози медицинског особља у њиховом лијечењу и рехабилитацији и потреби да се континуирано ради на едукацији, подизању свијести о значају подршке, чланови секције ментално здравље, одржали су едукативно предавање ученицима првог разреда.
Чланови фармацеутске секције и Црвени крст су одржали презентације “Подржимо дјецу суочену са малигним обољењима” и “Акутна лимфобластна леукемија” uченицима трећег разреда. Ученици су упозорили да је веома важно рано откривање симптома болести, као сигуран пут до изљечења и указали на мале знаке подршке – донирање косе веома значајно дјеци обољелој од малигних болести. Данас су сви наши ученици и наставници, у знак подршке носили златне врпце, као симбол подршке борби дјеце обољеле од малигних болести са овим опаким болестима.
“Дјечији канцер не познаје границе, лијечење још мање!”